مقاله درمورد راه اندازی موتور الکتریکی سه فاز با برق سه فاز به کمک اینورتر

قطعاً برایتان پیش آمده است که بخواهید از یک دستگاه الکترومکانیکی سه فاز استفاده کنید؛ اما برق سه فاز در اختیار شما نباشد. در اینجا استفاده از یک اینورتر تکفاز به سه فاز می‌تواند راه گشای مشکل شما باشد. یک اینورتر تکفاز به سه فاز همان‌طور که از نامش پیداست برای تبدیل برق تک فاز به سه فاز است که قابلیت استفاده از این برق را برای دستگاه‌های صنعتی امکان‌پذیر می‌کند. به همین دلیل وجود این درایو می‌تواند برای کارگاه‌ها و تولیدی‌ها راهگشای مشکلات برقی باشد.

 

تبدیل برق تکفاز به سه فاز

قطعاً می‌دانید که نیروگاه‌های برق به طور عمده برق سه فاز را در شبکه توزیع می‌کنند. این در حالی است که برقی که به منازل، مزارع، شرکت و کارگاه‌ها می‌دهند از نوع تک فاز است. با استفاده از جریان تک فاز نمی‌توانید موتورهای سه فاز که معمولاً در دسته موتورهای صنعتی قرار می‌گیرند را راه اندازی کنید. این در حالی است که در بسیاری از اوقات برای راه اندازی یک دستگاه با قدرت بالای 10 اسب بخار احتیاج به جریان سه فاز خواهید داشت.

اینورتر تکفاز به سه فاز همان‌طور که از نامش پیداست امکان تبدیل جریان تک فاز به سه فاز را برای شما فراهم خواهد کرد. این اینورترها جریان برق ورودی تکفاز 220 ولت را با استفاده از مدارهای الکترونیکی به یک جریان برق سه فاز 380 ولت تبدیل می‌کنند. این جریان مشخصاً برای استفاده دستگاه‌هایی است که نیاز به تغذیه از یک جریان سه فاز دارند.

اینورتر تکفاز به سه فاز

 

نکات مهم در زمان راه اندازی اینورتر تکفاز به سه فاز

حتی بهترین درایوهای اینورتر نیز اختلاف 2 تا 5 درصدی را در زمان تبدیل فاز خواهند داشت. اگر این میزان اختلاف بیشتر شد باید به سلامت دستگاه شک کنید. در زمان خرید اینورتر تک به سه به ولتاژ خروجی دقت ویژه داشته باشید. بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار با اینکه جریان تک فاز را به سه فاز تبدیل می‌کنند اما ولتاژ ورودی و خروجی آنها یکسان است. به شکلی که با ورود یک جریان 220 ولت در اینورتر همچنان با یک جریان سه فاز 220 ولت مواجه خواهید شد. استفاده از این جریان می‌تواند آسیب‌های بسیاری را به دستگاه‌های شما وارد کند. از این رو قبل از استفاده از اینورتر حتماً ولتاژ جریان خروجی را چک کنید.

مزایای و موارد استفاده از اینورتر تکفاز به سه فاز

بسیاری از الکتروموتورهای استفاده شده در صنایع از یک جریان سه فاز تغذیه می‌کنند. به هر دلیل شاید امکان استفاده از یک جریان سه فاز مستقیم در آن مکان امکان پذیر نباشد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که جایگزینی یک موتور سه فاز با نمونه‌های مشابه تک فاز راه‌ حل مناسبی است. این در حالی است که علاوه بر ریسک بسیار بالا از نظر امنیت و کاربرد هزینه بسیار زیادی را نیز برای شما خواهد تراشید.

همان‌طور که اشاره کردیم برای رفع این مشکل می‌توانید از یک اینورتر تکفاز به سه فاز استفاده کنید. یک اینورتر با کیفیت علاوه بر برطرف کردن این چالش ویژگی‌های بسیاری را نیز در اختیار شما خواهد گذاشت. از مزایای اینورتر تکفاز به سه فاز می‌توان به امکان کنترل دقیق‌تر جریان و موتورها، امکان ایجاد سیستم توقف اضطراری و دیگر امکانات امنیتی دیگر اشاره کرد.

 

معایب استفاده نکردن از اینورتر تکفاز به سه فاز

همان‌طور که می‌دانید یک الکتروموتور فارغ از نوع کاربری و صنعت مورد استفاده امکان اتصال مستقیم به برق را خواهد داشت. اگر حتی یک جریان سه فاز نیز در اختیار شما قرار گرفته است اتصال مستقیم دستگاه‌ها به جریان تصمیم مطلوبی نخواهد بود. هدر رفت بالای انرژی و بالا رفتن مصرف دستگاه از جمله مواردی هستند که با اتصال مستقیم الکتروموتور خود به برق باید با آنها دست و پنجه نرم کنید.

یک موتور کاملاً استاندارد در حالت عادی تا 10 برابر جریان اسمی از شبکه برق انرژی دریافت خواهد کرد. این میزان انرژی در درازمدت می‌توانند طول عمر موتور شما را کاهش داده و باعث خرابی سیم پیچ‌ها، خرابی یاتاقان‌ها و سایر تجهیزات داخلی موتور شود.

در کنار آن این جریان مستقیم می‌تواند به تجهیزات حفاظتی که برای کنترل جریان درون دستگاه و بیرون از آن وجود دارند نیز آسیب وارد کند. خرابی این قطعات می‌تواند مشکلات دیگری همچون آسیب دیدن کابل‌ها را نیز برای شما ایجاد کند. از معایب اینورتر تکفاز به سه فاز میتوان به قیمت بالای این دستگاه ها اشاره کرد.

نحوه عملکرد اینورتر درایوها

آشنایی به نحوه کار یک اینورتر تکفاز به سه فاز می‌تواند دید دقیق‌تری را از این دستگاه به شما بدهد. در مرحله اول یک اینورتر ولتاژ ورودی AC یا متناوب را دریافت و با استفاده از بردهای یک‌سو ساز (AC-DC) آن را تبدیل به یک ولتاژ مستقیم یا DC خواهند کرد.

در ادامه این جریان به وسیله ترانزیستورها و دیگر مدارهای الکترونیک به یک ولتاژ متناوب با فرکانس قابل تنظیم تبدیل خواهد شد. این فرکانس با استفاده از قابلیت قطع و وصل جریان ترانزیستورها تنظیم می‌شود. به وسیله این ابزار کنترل می‌توانید سرعت چرخش و کار موتور مورد نظر را تغییر دهید. ولتاژ بالاتر به معنای کارکرد سریع‌تر موتور خواهد بود.

 

استفاده از اینورتر تکفاز به سه فاز در ساختمان

بسیاری از کارگاه‌ها و مکان‌های صنعتی به شکل پیش‌فرض برق سه فاز دریافت می‌کنند. این در حالی است که در ساختمان‌ها برق تک فاز تنها ورودی قابل استفاده خواهد بود. حال سناریویی را تصور کنید که در یک سازه چند طبقه با برق تک فاز شخصی بخواهد آسانسور راه اندازی کند. موتور آسانسور حتی در کوچک‌ترین و ضعیف‌ترین مدل‌های موجود در بازار نیاز به تغذیه جریان سه فاز خواهد داشت.

برای رفع این مشکل می‌بایست از اینورتر تکفاز به سه فاز استفاده کرده و این اینورتر را بر سر راه الکتروموتور آسانسور خود قرار دهید. حتی در مواردی که امکان اتصال مستقیم موتور آسانسور به جریان سه فاز وجود دارد استفاده از یک اینورتر تکفاز به سه فاز می‌تواند علاوه بر کاهش مصرف از موتور آسانسور در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کند.

 

نحوه راه اندازی اینورتر

حتی در یک دستگاه اینورتر تکفاز به سه فاز کاملاً نو و سالم امکان وجود اشکال وجود دارد. از این رو قبل از اتصال دستگاه اصلی به این درایور می‌بایست از کیفیت خروجی آن اطمینان حاصل نمایید. در مرحله اول برق تکفاز را به وسیله اینورتر به یک جریان سه فاز تبدیل کرده و فرکانس ورودی را به 50 تا 60 هرتز برسانید. حال یک مولتی متر را بر روی حالت متناوب تنظیم کرده و پروب مشکی را به خروجی مشترک درایو و پروب قرمز را به خروجی ترمینال ولتاژ متصل نمایید.

حال می‌توانید به بررسی ولتاژ خروجی بپردازید. این کار را به شکل بررسی یک به یک انجام داده و ولتاژ خروجی را چک کنید. به طور مثال L1 و L2 را بررسی و سپس به سراغ L1 و L3 بروید این کار را تا آخرین خروجی ادامه داده تا از ولتاژ تمامی آنها مطلع شوید. این ولتاژ می‌بایست مناسب دستگاه مورد استفاده شما باشد. اگر اختلافی را در این ولتاژ خروجی مشاهده نکردید می‌توانید دستگاه خود را به خروجی اینورتر متصل نمایید.

اینورتر تکفاز به سه فاز

خرید اینورتر تکفاز به سه فاز

در فروشگاه ما می‌توانید اینورترهای با کیفیتی را از برند های مختلفی همچون پنتاکس، استنسون، ورتکس، ال اس و اچ پی مونت بیابید. در صفحه محصولات اینورتر فروشگاه پارتاک صنعت ایده آفرین شما می‌توانید لیست کاملی از اینورترها را مشاهده و به راحتی خریداری نمایید. خرید اینورتر تکفاز در پارتاک صنعت به راحتی فشردن چند کلیک امکان‌پذیر خواهد بود.

 

از آنجایی که خرید یک اینورتر می‌تواند یک چالش برای افراد نا آشنا باشد شما می‌توانید با تماس با فروشگاه از راهنمایی‌های کارشناسان ما بهره‌مند شوید. در فروشگاه صنعت ایده آفرین بیش از 135 دستگاه اینورتر در نمونه‌های تک فاز به سه فاز و سه فاز به تک فاز با توان‌های مختلف قابل خریداری هستند.

قیمت اینورتر

اینورترها با توجه به نوع توان و برند خود دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. به طور کلی شما در زمان خرید یک اینورتر می‌بایست توان الکتروموتور مورد استفاده خود را مشخص کنید. برای اینکه بتوانید از اینورتر نهایت استفاده را ببرید بهتر است همیشه توان اینورتر شما یک پله بالاتر از میزان مصرف موتور باشد. به طور مثال برای یک موتور 750 وات بهتر است از یک اینورتر 1 کیلووات یا حتی 1.5 کیلووات استفاده نمایید.

در زمان خرید یک اینورتر نیز به نوع ورودی آن توجه ویژه داشته باشید. بسیاری از مواقع افراد تنها به توان اینورتر توجه کرده و به ورودی آن توجه نمی‌کنند. برای تبدیل یک جریان تک فاز به سه فاز نیاز به اینورتر تکفاز به سه فاز خواهید داشت. در صورتی که جریان سه فاز در اختیار شما است می‌بایست از یک اینورتر با ورودی سه فاز استفاده نمایید.

برند نیز تأثیر گذاری بالایی بر روی قیمت اینورتر خواهد داشت. با توجه به اهمیت این قطعه در سلامت دستگاه‌های شما بهتر است از برندهای ناشناخته استفاده نکنید. هزینه بیشتر برای خرید یک جنس شناخته شده می‌تواند خاطر شما را از کارکرد صحیح اینورتر در طول زمان آسوده کند.

سخن پایانی

حال که با نحوه کارکرد و موارد استفاده یک اینورتر تک به سه آشنا شدید می‌دانید که با استفاده از درایور می‌توانید یک موتور سه فاز را با استفاده از یک جریان تک فاز 220 ولت راه اندازی کنید. با استفاده از یک اینورتر تکفاز به سه فاز با کیفیت می‌توانید کنترل کاملی را بر روی عملکرد دستگاه‌های خود داشته باشید. کاهش مصرف انرژی، افزایش بهره وری دستگاه، افزایش طول عمر قطعات و از جلوگیری از ایجاد شوک‌های راه اندازی از جمله مواردی هستند که با استفاده از یک اینورتر از آنها بهره‌مند خواهید شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *