کلید حرارتی ( کلید محافظ موتور)

نمایش 1–24 از 44 نتیجه

بنر کلید حرارتی

کلید حرارتی را می‌توان در رده کاربردترین کلید‌های موجود در بازار دانست. از این کلید با نام کلید راه انداز موتور نیز یاد می‌شود و دلیل این امر را می‌‌توان به کاربرد اصلی آن ارتباط داد. انتخاب یک کلید حرارتی سه فاز یا یک کلید حرارتی تکفاز باید با دقت بالا صورت بگیرد. ما برای شما بهترین مدل از این کلید‌ها را فراهم کرده‌ایم.

 کلید حرارتی چیست؟

پیش از هر چیز باید به این پرسش پاسخ داد که کلید حرارتی چیست؟ این کلید در رسته کلید‌های بریکر (Breaker) قرار می‌گیرد. کلیدهای بریکر خود محصولاتی هستند که به کمک آن‌ها می‌‌توان جریان را در یک مدار قطع و یا وصل کرد. از سوی دیگر، به کمک کلیدی‌های بریکر امکان محافظت از موتور در مقابل اضافه بار نیز وجود دارد. همین مزیت عالی موجب شده است که امروزه تقاضای زیادی برای خرید کلید حرارتی تکفاز یا سه فاز وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، کلید حرارتی را می‌توان به منظور جلوگیری از اتصال کوتاه در مدار نیز به کار برد. کلیدهای حرارتی تنها محصولی هستند که علی رغم قیمت مناسب چنین ویژگی مناسبی را در اختیار ما قرار می‌دهند. نکته جالب دیگری که در مورد کلید حرارتی تکفاز و یا سه فاز باید به آن اشاره کنیم، امکان استفاده از آن‌ها در حین کار موتور است.

یک کلید عالی برای کاربردهای گوناگون

در زبان انگلیسی به کلید حرارتی Motor protection circuit breaker گفته می‌شود، اما معمولاً در زمان خرید آن را با نام MPCB معرفی می‌کنند. در برخی از مواقع، این کلیدها با نام MSS نیز به فروش می‌رسند؛ بنابراین در هر زمان که این دو کلمه را مشاهده کنیم می‌توانیم بفهمیم که منظور همان کلید حرارتی است.

در کشور ما برخی این کلید را کلید مغناطیسی نیز می‌نامند. کلیدهای حرارتی دارای عملکرد خودکار هستند. این بدان معناست که نیازی به کنترل شخصی بر روی فعالیت کلید وجود ندارد و تنها کافی است محصولی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنیم. این ویژگی یکی دیگر از دلایل محبوبیت کلید‌های حرارتی در بین کاربران محسوب می‌شود.

کلید حرارتی سه فاز یا تکفار عملاً موظف به قطع مدار قدرت و یا وصل کردن آن هستند. بنابراین اگر پرسیده شود که کاربرد کلید حرارتی چیست باید چنین پاسخی را ارائه دهیم. در بسیاری از موارد، کلید حرارتی تکفاز به کمک سایر تجهیزات جانبی به منظور محافظت از ابزارهای الکتریکی گوناگون مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

بهترین گزینه ممکن برای موتورهای آسنکرون قفس سنجابی

یکی از نقش‌های مهم کلید حرارتی، محافظت از موتورهای آسنکرون قفس سنجابی است. این موتورها در حال حاضر جزو پرکاربردترین و در عین حال با ارزش‌ترین موتورهای موجود در صنایع گوناگون به شمار می‌روند. هر گونه اضافه بار به شکل نامناسب می‌تواند عملکرد این موتورها را با مشکلات مختلفی روبه‌رو کند. خوشبختانه به کمک کلید حرارتی می‌توان از این محصولات به طور کامل مراقبت کرد، آن هم بدون اینکه نیازی به پرداخت هزینه‌های سنگین وجود داشته باشد. شایان ذکر است که در این حالت باید حتماً کلید‌های حرارتی را با کمک تجهیزات جانبی به کار ببریم.

مدل‌های متنوع برای نیازهای مختلف

امروزه مشخص شده است که در هر حوزه به ابزارهای تخصصی متنوعی نیاز داریم. این موضوع دلیل برای تولید کلید حرارتی در دو مدل گوناگون محسوب می‌شود که عبارت‌اند از کلید حرارتی از نوع تکفاز و کلید حرارتی از نوع سه فاز. در پاره‌ای از موارد، به جای استفاده از کلید حرارتی مدل تکفاز، مدل سه فاز به کار می‌رود.

به منظور محافظت کامل از موتورهای القایی، باید به دنبال خرید کلید‌های حرارتی تکفاز باشید. این موضوع در رابطه با گزینه‌های دیگری همچون موتورهای الکتریکی و یا پمپ‌ها نیز صدق می‌کند. کلید‌‌های حرارتی تکفاز به خوبی می‌توانند از چنین موتورهایی مراقبت کنند. طبیعتاً از کلیدهای سه فاز نیز به منظور محافظت از پمپ‌ها و موتورهای سه فاز کمک گرفته می‌شود.

یکی از نکات مهمی که در مورد کلید حرارتی چه از نوع سه فاز و چه از نوع تکفاز باید در نظر داشته باشید، رنج آمپر آن‌ها است. امروزه کلید‌های حرارتی دارای رنج‌های گوناگونی هستند، اما در محصولات استاندارد این میزان بین 0.63 آمپر الی صد آمپر خواهد بود. این رنج عالی به شما اجازه می‌دهد تا بدون هیچ‌گونه محدودیت خاصی از آ‌ن‌ها در مدارهای گوناگون بهره ببرید، آن هم بدون اینکه هیچ اختلالی در عملکرد کلید به وجود آید.

کلید حرارتی به چه شکل کار می‌کند؟

به نظر شما روش اصلی کارکرد کلید حرارتی چیست؟ جهت پاسخ به این پرسش باید گفت که به طور کلی کلید‌های حرارتی موظف به کنترل دو حالت مغناطیسی و حفاظت حرارتی هستند. بخش «حرارتی» به منظور جلوگیری از افزایش نامناسب میزان اضافه جریان خواهد بود. این در حالی است که بخش «مغناطیسی» برای مراقبت از موتور در مقابل جریان اتصال کوتاه کاربرد دارد.

زمانی که میزان جریان بیشتر از جریان الکتروموتور باشد، شاهد فعال شدن حالت حرارتی در این کلیدها خواهیم بود. به عنوان نمونه، تصور کنید که به صورت ناگهانی روتور در داخل استاتور لاک شود و یا jump کند. در چنین شرایطی، امکان دارد که الکتروموتور به دلیل ویژگی‌های فنی خود دست به جذب جریان بالاتری از حالت عادی بزند. ترکیب این موارد در کنار هم دمای موتور را به شکل نامناسبی افزایش می‌دهد. اگر چنین شرایط خاصی ادامه یابد، قطعاً با خراب شدن موتور و یا سایر آسیب‌های فیزیکی روبه‌رو خواهیم بود. کلید حرارتی در همین لحظه به کمک ما می‌آید و منجر به قطع شدن جریان خواهد شد.

در داخل کلید‌های حرارتی شاهد قرارگیری دو متال هستیم که جنس یکسانی ندارند. میزان ضریب انبساط هر یک از این موارد با دیگری کاملاً متفاوت است. هنگامی که جریان بالاتر از حالت استاندارد باشد. همین تفاوت در ضریب انبساط منجر به تغییر حالت یکی از این فلزها می‌شود. همین امر در نهایت اهرم کلید را اکتیو خواهد کرد و در پایان شاهد قطع مدار خواهیم بود. زمانی که جریان به حالت عادی برگردد، آن بخش فلزی نیز اهرم را به حالت دیفالت برمی‌گرداند و مدار وصل می‌شود. توجه داشته باشید که باز گشتن دمای قطعه فلزی موجود در کلید حرارتی ممکن است زمان‌بر باشد و به همین دلیل وصل شدن مدار طول می‌کشد.

علمکرد مغناطیسی کلید‌های حرارتی

عملکرد مغناطیسی مربوط به این کلید‌ها به منظور حفاظت در مقابل اتصال کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک عدد بوبین یا Shaunt در درون کلید‌های حرارتی جای دارد که در کنار آن سیم‌های مختلفی را می‌توان مشاهده کرد. هنگامی که میزان جریان زیاد شود، میدان مغناطیسی مربوط به این بوبین تحت تأثیر قرار می‌گیرد و یک اهرم در درون کلید فعال می‌شود. کلید‌های حرارتی مدرن هم دارای عملکرد حرارتی و هم دارای عملکرد مغناطیسی هستند.

قیمت کلید حرارتی

قیمت کلید حرارتی مدنظر شما را پارامترهای مختلفی تعیین می‌کنند. از جمله این پارامترها باید به تکفاز یا سه فاز بودن محصول مربوطه اشاره کنیم. طبیعتاً هر یک از این کلیدها دارای قیمت مختص به خود هستند. از سوی دیگر، کیفیت ساخت کلید نیز بر روی قیمت نهایی آن اثر می‌گذارد. کلیدهای برتر ساخته شده توسط شرکت‌های با اعتبار بالا قاعدتاً قیمت بالاتری نسبت به محصولات بی‌نام و نشان موجود در بازار دارند.

قیمت کلید حرارتی در سال‌های اخیر به شکل مناسبی کاهش یافته است. امروزه همه کاربران می‌توانند با توجه به نیاز خود خیلی راحت و بدون پرداخت مبالغ گزاف این کلید‌های را خریداری کنند. اگر به دنبال پایین‌ترین قیمت کلید حرارتی در بازار ایران هستید، حتماً از محصولات موجود در فروش ما دیدن کنید.