رله و کارت رله در تابلو برق

هیچ محصولی یافت نشد.

خرید رله و کارت رله برق صنعتی

رله و کارت رله برای افرادی که در صنعت برق فعالیت داشته و یا با جزئیات تابلوهای برق آشنایی دارند، شناخته شده‌اند. با این حال بسیاری از افراد نیز این محصولات را نشناخته و یا با عملکرد و کارایی‌شان آشنا نیستند. همان‌طور که می‌دانید کارت رله که به آن رله برد نیز گفته می‌شود عنوان یک برد الکترونیکی است که چندین رله را در خود جای داده و برای مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در تابلو برق به چند رله نیاز داشته باشیم. کارت‌های رله و یا رله بردها را می‌توان بر اساس تعداد رله‌هایی که در خود جای داده‌اند به انواع و اقسام مختلفی دسته‌بندی کرد و در گروه‌های چهار کانال و یا چهارپایه، ۸ کانال و…. جای داد. رله‌ها نیز نوعی کلید الکترونیکی به شمار می‌روند که می‌توان با استفاده از یک ولتاژ مشخص پایه‌های آن‌ها را تحریک نموده و به قطع و وصل مسیر برق دست زد تا یک لامپ، روشن و یا خاموش شود.

در این مقاله به ارائه مطالبی در زمینه خرید رله و رله برد خواهیم پرداخت و قیمت این محصولات و انواع آن‌ها را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

انواع رله

پیش از اقدام به خرید رله و رله برد باید با انواع این محصولات آشنایی کافی داشته باشید تا بتوانید نوع مناسب این ابزار را برای مصارف خود انتخاب و خریداری کنید. همان‌طور که می‌دانید رله‌ها مانند سایر کلیدهای الکترونیکی بر سر راه سیم فاز و یا قطب مثبت در برق مستقیم قرار می‌گیرند. پس برای اینکه بتوانید یک وسیله برقی را با کمک این کلید روشن و یا خاموش کنید باید سیم نول برق شهر و یا منفی برق مستقیم را به شکل مستقیم به آن وسیله متصل سازید.

رله‌ها در انواع مختلف سنجشی، زمانی و جامد طراحی و تولید شده و در بازار وجود دارند. هر کدام از این محصولات از ویژگی‌های خاص خود برخوردار شده‌اند و از هر یک می‌توانید در موارد و کاربردهای خاصی استفاده کنید.

برای نمونه رله‌های سنجشی در زمینه سنجش و تست به کار می‌آیند. یعنی شما می‌توانید درجه حساسیت خاصی را برای آن‌ها تعریف کنید تا رله با مشاهده هرگونه تخطی از میزان تعریف شده، واکنش نشان دهد. رله‌های زمانی را نمی‌توانید به تنهایی مورد استفاده قرار دهید و باید این اجزا در مشارکت با دیگر تجهیزات موجود در شبکه و یا مدارها عمل کنند.

رله‌های زمانی همان‌طور که از نامشان نیز مشخص شده با توجه به مدت زمانی که برایشان تعریف و تعیین می‌گردد، قادر به قطع و یا وصل مدار هستند. رله‌های جامد از بخش‌های مکانیکی به وجود نیامده‌اند و می‌توانند عملیات قطع و یا وصل جریان را به واسطه نیمه هادی‌ها انجام دهند.

این محصولات از عمر و دوام بالایی برخوردار شده‌اند و از آن‌ها در مواقعی استفاده می‌شود که مدارها کلید زنی بالایی دارند. در بسیاری از مواقع از رله‌های جامد برای موتورها استفاده شده و از این طریق به کنترل فاز دست می‌زنند.

فرقی نمی‌کند که رله‌ها از چه نوعی باشند. در هر صورت از این ابزار در دو موقعیت ویژه استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت رله‌ها دو کاربرد اصلی دارند. یکی از این کاربردها ایجاد یک موقعیت ایزوله الکتریکی میان بخش کنترل و بار بوده و کاربرد دیگرشان افزایش دادن توان و یا تقویت کردن توان خروجی بخش کنترل است.

نکات مهم پیش از انتخاب و خرید انواع رله برد

پیش از انتخاب و خرید رله و رله برد باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید و تنها فاکتور مورد نظر خود را قیمت رله برد و یا رله قرار ندهید. یکی از مهمترین این نکات در نظر گرفتن نوع رله‌های به کار رفته در ساختار کارت رله است. باید بدانید که که رله‌های آن از نوع الکترومغناطیسی یا الکترونیکی و….. هستند.

یکی دیگر از این نکات، توجه به ولتاژ ورودی کارت‌های رله است. این ولتاژ را می‌توانید بر اساس تعداد رله موجود در کارت مشخص کنید. در حال حاضر رله‌ها دارای ولتاژهای ۵، ۱۲،  ۲۴، ۴۸، ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت هستند و ولتاژ تحریک آن‌ها از نوع AC و یا DC است.

نکته دیگری که باید پیش از خرید کارت رله در نظر بگیرید، جریان کنتاکت‌ها است. در شرایط کنونی تولید کنندگان رله‌ها را در آمپراژهای ۵، ۶، ۷، ۱۰، ۱۶، ۲۰ و ۲۵ آمپر طراحی و تولید کرده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند که از هر کدام می‌توانید در مصارف خاصی استفاده کنید.

کارت‌های رله را می‌توان بر اساس تعداد کانال نیز دسته‌بندی کرد که منظور از آن تعداد رله‌های موجود بر روی این کارت هستند. در بیشتر موارد رله بردها دارای ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۲ و ۱۶ کانال هستند.

رنج ولتاژ خروجی این محصولات نیز با یکدیگر متفاوت بوده و در بیشتر مواقع می‌توانید حداکثر تا ۳۰ ولت جریان برق DC و یا ۲۵۰ ولت جریان AC را به کنتاکت آن‌ها وصل کنید تا بتوانید از بیشترین جریان نامی کنتاکت‌ها بهره ببرید. حتی این امکان را دارید که ولتاژ ۴۸ ولت جریان DC و یا ۳۸۰ ولت AC را به کنتاکت وصل کنید.

پیش از انتخاب و خرید رله و کارت رله به امکان جدا شدن رله‌ها نیز دقت داشته باشید. اگر این تجهیزات دارای سوکت باشند می‌توانید در مواقع مورد نیاز مانند خراب شدن رله‌ها به راحت‌ترین شکل ممکن و با سرعتی بسیار بالا رله را تعویض کنید و نیازی هم به باز کردن سیم‌ها نداشته باشید و یا لازم نیست از ابزار و تجهیزات خاصی کمک بگیرید.

علاوه بر توجه به قیمت رله بردهای موجود در بازار باید پیش از خرید این تجهیزات به امکان و قابلیت جدا شدن برد نیز توجه کنید. اگر کارت رله با کمک ترمینال‌های جدا شونده تولید شده باشد می‌توانید برد را در مدت زمانی بسیار کوتاه تعویض کنید. بدون اینکه نیازی به باز کردن سیم‌ها داشته باشید. 

پیش از اقدام به خرید به امکان برنامه‌ریزی و کنترل رله برد نیز دقت داشته باشید. اگر تمایل دارید تنظیمات خاصی را بر روی این تجهیزات پیاده سازی و اعمال کنید و یا می‌خواهید تنظیمات سیستم را به نحو مطلوب و به راحت‌ترین شکل ممکن تغییر دهید، حتماً کارت‌ رله‌ای را برای خرید در نظر بگیرید که این امکانات را در اختیارتان قرار می‌دهد.

در نهایت قیمت این تجهیزات را در برندهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و محصولی را برای خرید در نظر بگیرید که علاوه بر برخورداری از کیفیت کافی و پاسخگویی مناسب به مصارف و نیازهای شما قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای هم دارد. سعی اصلی شما بر این باشد که به خرید رله و کارت رله با گارانتی معتبر دست بزنید تا از اصالت محصول و کیفیت آن اطمینان خاطر کافی داشته باشید.

قیمت رله برد

افرادی که تمایل دارند یک محصول خریداری کنند و یا خدمات مشخصی را دریافت نمایند، به قیمت نیز توجه نشان می‌دهند. این موضوع پیش از خرید رله و کارت رله نیز مطرح شده و اهمیت زیادی هم دارد. لازم است بدانید که قیمت کارت رله یک نرخ ثابت نبوده و تحت تاثیر چند عامل قرار می‌گیرد.

یکی از مهمترین این عوامل برند کارت‌های رله است. در حال حاضر این محصولات توسط شرکت‌های مختلفی طراحی و تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌‌گیرند. هر کدام از شرکت‌های سازنده برای ساخت این محصولات از ویژگی‌ها و مشخصات خاصی استفاده کرده و این تجهیزات را با کیفیت‌های گوناگون روانه بازار مصرف نموده‌اند.

این عامل نیز سبب می‌شود تا قیمت کارت‌های رله ساخته شده توسط برندهای گوناگون با یکدیگر متفاوت باشد. قیمت کارت رله بر اساس تعداد رله به کار رفته در ساختار آن نیز با یکدیگر متفاوت است. این ابزارها از لحاظ تعداد رله می‌توانند انواع دوتایی، چهارتایی، هشت تایی و…. داشته باشند که قیمت هر کدام با دیگری اختلاف دارد.