در حال نمایش یک نتیجه

فروش انواع داکت برق صنعتی و تابلو برق

داکت قطعه ای است که بر روی سطوحی مانند کف، سقف و دیوار نصب می شود تا به منظور آرایش کابل های عبوری استفاده شود. کاربرد این قطعه برای جلوگیری از آسیب دیدن کابل ها حائز اهمیت است. همچنین برای منظم کردن کابل ها در مسیر عبوری و نمای ظاهری زیبا در ساختمان های اداری و پیدا نبودن کابل ها و سیم ها از این قطعه استفاده می شود. داکتها بصورت پلاستیکی و فلزی تولید می شوند و برای عبور انواع کابل و سیم مانند کابل برق، شبکه، فیبر نوری، تلفن و غیره به کار می روند. برای کابل شبکه از داکتهای شبکه و برای سیم های برق از داکت کابل برق استفاده می شود.

مزایای استفاده از داکت

از مهمترین مزایا و دلایل استفاده از داکتها در کاربردهای مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرایش و چیدمان منظم کابل کشی
 • پوششی برای کابل ها و جلوگیری از آسیب دیدگی آنها
 • زیباتر کردن محیط اداری یا تجاری با توجه به پیدا نبودن کابل کشی
 • جلوگیری از خطراتی مانند برق گرفتگی ، آتش سوزی، ایجاد نویز و …
 • بالا بردن طول عمر کابل ها

انواع داکت و مشخصات آنها

داکتها با توجه به نیاز کاربری و شرایط محیطی در انواع مختلفی تولید می شوند. از نظر جنس ساخت معمولا داکتها پلاستیکی و فلزی تولید می شوند که کاربرد نوع پلاستیکی بسیار بیشتر است. برای زیباترکردن محیط مورد استفاده، داکتها در انواع رنگ بندی به فروش می رسند که در بین رنگ ها، بیشترین کاربرد از رنگ سفید، خاکستری، استخوانی، مشکی، آبی، قهوه ای و طرح چوب می باشد. نوع دیگری از داکتها با نام ترانک شناخته می شوند . ترانک نیز مانند داکت است با این تفاوت که در سایز بزرگتری تولید می شود و اکثرا بر روی دیوار نصب می شود. عامل مهم دیگری در تعیین نوع داکتها جنس ساخت است که با توجه به شرایط محیطی و میزان تحمل بار و فشار تعیین می شود. جنس بدنه داکتها می تواند تمام فلزی، آلیاژی و پلاستیکی و پلیمری باشد. نوع تمام فلزی توانایی تحمل فشاری بالا تا 18 واحد را دارند در حالی که نوع پلیمری و پلاستیکی فشاری کمتر در محدوده 13 واحد را می توانند تحمل کنند. با توجه به موارد بالا انواع داکتها بصورت زیر قابل ذکر هستند:

 • داکتهای ساده
 • داکتهای پارتیشن دار
 • داکتهای شیاردار
 • داکتهای قرنیزی
 • داکتهای کف خواب
 • داکت برق صنعتی و داکتهای تابلو برق

در حوزه برق صنعتی که بیشتر در صنایع سنگین و کارخانجات استفاده می شود استفاده از داکتهای شیاردار مخصوص این کار که به داکتهای تابلویی معروف هستند بسیار رایج است. در تابلوهای برق صنعتی به منظور آرایش و چیدمان سیم ها و کابلها و قطعات دیگر و ایجاد شکل ظاهری زیبا از داکتهای تابلویی استفاده می شود.

داکت تابلویی

سایز بندی داکت تابلویی

با توجه به نوع کاربری و اندازه تابلو برق مورد استفاده سایز داکتهای تابلویی نیز متفاوت می شود. داکتهای تابلویی در سایزهای متفاوت و قطرهای متنوع تولید می شوند . سایز داکتها بصورت ضرب دو عدد عرض و ارتفاع بیان می شود. برای مثال عدد 20 * 20 یعنی 20 میلیمتر عرض و 20 میلیمتر ارتفاع دارد. طول داکتها نیز بر حسب متراژ مورد نیاز متغیر است اما بصورت شاخه های 2 متری و یا 3 متری تولید می شوند . سایز بندی داکتهای تابلویی معمولا از سایز 11 * 11 تا سایز 100 * 60 می باشند.

نحوه نصب داکت تابلو برق

هنگام نصب داکتها در تابلو برق، باید تمام نکات اصولی با حساسیت بالایی رعایت شوند تا هم آرایش ظاهری زیبایی داشته باشد و هم کارایی مناسب. اتصالات داکتها از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از اتصالات نامناسب برای داکتها، باعث خرابی زودهنگام آن خواهد شد. موضوع مهم در نصب درون تابلو برق، انتخاب زاویه و کنج است. سیم و کابل نباید از زاویه‌ها بیرون بزند و در معرض آسیب قرار داشته باشد. قبل از نصب داکتها، باید اندازه تابلو را بگیرید و سپس سایز متناسب داکتها را بر اساس آن انتخاب کنید. داکت را باید با استفاده از اره یا فرز برش بدهید. برای نصب داکتها روی سطح تابلو و یا درب آن هم باید از پیچ مخصوص استفاده کنید.

نصب داکت تابلو برق

نکات مهم برای خرید انواع داکت

قبل از خرید داکت، لازم است به موارد مهمی توجه داشته باشید. نخستین و مهمترین مورد این است که نوع داکتهای را متناسب با نیاز محیط خود انتخاب کنید و نوع کابل و سیمی که قرار است از داخل آن عبور کند هم باید مشخص شود تا سایز مناسب را پیدا کنید. پس از مورد اول، برند و کیفیت داکتها مدنظر است. باید داکتی را انتخاب کنید که از نظر کیفیت ثابت شده باشد. برای کابل‌های تلفن و برق، بهتر است از داکتهای پارتیشن‌دار استفاده شود. از طرف دیگر برای نصب ماژول‌هایی مثل پریز برق، باید از داکتهای شبکه استفاده کنید. همانطور که اشاره شد، داکتها را در رنگ‌بندی‌های مختلفی تولید می‌کنند. شما باید با توجه به نوع دکوراسیون خود، اقدام به انتخاب رنگ داکتهای مورد نظر خود کنید.

انواع برندهای داکت

از با کیفیت ترین برندهای تولیدکننده داکتها در ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد که هرکدام ویژگی ها و رنج قیمتی مخصوص خود را دارند.

 • برند سوپیتا
 • برند دانوب
 • برند دودمان

فروش داکت و داکتهای تابلو برق

استفاده از یک مرکز فروش داکت و تجهیزات برقی معتبر و با سابقه می تواند برای انتخاب و خرید مطمئن شما بهترین گزینه باشد. پارتاک صنعت ایده آفرین تامین کننده انواع داکتها، کابل ها ، تابلوهای برق و تجهیزات برق صنعتی برای شما صنعتگران عزیز است. در هر مکان از کشور عزیزمان ایران هستید می توانید از طریق تماس تلفنی و یا استفاده از وب سایت فروشگاهی با ما تماس گرفته و ضمن مشاوره فنی و آگاهی از برندهای روز بازار و کیفیت آنها، از جدیدترین لیست قیمت محصولات مطلع شده و اقدام به ثبت سفارش و خرید کالای مورد نیاز خود کنید.