اینورتر اکسترودر چیست

 اینورتر اکسترودرها و ضرورت وجود آنها

از جمله دستگاه های مهم و پرکاربردی که امروزه در هر یک از صنایع غذایی، تولیدی و بسته بندی ردی از آن به چشم می خورد، اینورتر ها و اینورتر اکسترودرها هستند. کیفیت و چگونگی انجام فرآیند اکسترود به شدت به عملکرد همین اینورتر ها وابسته می باشد.

به دلیل ضرورتی که وجود این دستگاه ها برای صنایع مختلف دارند، قصد داریم در این مقاله در مورد اینورترها، کاربردها و مزایای استفاده از آنها در اکسترودرها اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. پس ما را تا انتها همراهی فرمایید.

اکسترودر چیست؟

اکسترودر (Extruder) یکی از انواع دستگاه های صنعتی بوده و در دسته ماشین آلات سنگین قرار داده می شود. وظیفه این دستگاه تولید قطعات، لوازم و وسایل پلاستیکی یا پلیمری به شکل های متنوع می باشد. دستگاه اکسترودر با استفاده از فناوری اکستروژن، پلاستیک های بازیافتی یا جدید را در داخل قالب فشرده کرده و به آن شکل می دهد. این دستگاه صنعتی در خودرو سازی، تولید کابل و سیم، صنایع بسته بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات متنوعی که با دیگر روش های موجود قابل تولید نیستند، به کمک اکسترودرها به سادگی تولید می شوند. تولید لوازم و وسایل در حجم بالا و به صورت اتوماتیک و بدون تولید پساب از جمله مزایای این دستگاه های بزرگ صنعتی محسوب می شوند. Extruder در دو نوع اکسترودر سرد و گرم تولید و عرضه می شوند.

برای آنکه این دستگاه عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذارد به Inverter extruder نیاز است. این تجهیزات با تنظیم فرکانس و ولتاژ، میزان گشتاور و سرعت دستگاه اکسترودر را کنترل می کند. به دلیل نقش مهم اینورتر، انتخاب و خرید آن به دقت و آگاهی کافی نیاز دارد. در ادامه با اینورتر اکسترودر بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد اینورتر اکسترودر د صنعت

دستگاه اکسترودر و کاربرد وسیع آن در صنعت

اینورتر چیست و چه وظیفه ای برعهده دارد؟

اینورتر (Inverter) یا مبدل جریان، یک دستگاه برقی، الکترونیکی است که وظیفه تبدیل جریان مستقیم یا DC را به جریان متناوب یا AC بر عهده دارد. این دستگاه ها، تنظیم ولتاژ و فرکانس موتورها را به سادگی امکان پذیر می سازند.  اینورتر ها به عملکرد دستگاه اکسترودر بهبود بخشیده و آنها را در عملیات و فرآیندهای مختلف تولیدی و صنعتی انعطاف پذیرتر می سازند.

آشنایی با کاربردهای اینورترهای اکسترودر

اینورتر ها به دلایل مختلفی بر سر راه اکسترودرها قرار داده می شوند. از جمله کاربردهای اینورتر در اکسترودر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربرد اینورتر در کنترل سرعت دستگاه اکسترودر: اینورتر در کنترل هر چه بهتر سرعت موتور اکسترودر تاثیرگذار خواهد بود. این کنترل سرعت، کارایی دستگاه را بالا تر برده، کیفیت محصولات تولید شده را افزایش داده و از مشکلاتی که در اثر ناپایداری سرعت ایجاد می‌شوند پیشگیری خواهد شد.
 • نقش اینورتر در کاهش مصرف انرژی در اکسترودر: به کمک Inverter extruder امکان تنظیم توان موتور دستگاه و تنظیم آن به میزان مورد نیاز فراهم خواهد شد؛ بدین ترتیب میزان مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش پیدا کرده و قابل کنترل می باشد.
 • پیشگیری از آسیب و ایجاد نویز در دستگاه اکسترودر به واسطه اینورترها: وجود اینورتر بر سر راه اکسترودر سبب کاهش نویزهای مکانیکی احتمالی در موتور آن خواهد شد. حذف نویز به افزایش طول عمر اکسترودر، کاهش خرابی و آسیب در آن، افزایش کیفیت محصولات و حذف صداهای اضافه در هنگام فعالیت آن منجر خواهد شد.
 • افزایش ایمنی و حفاظت در دستگاه اکسترودر به کمک اینورتر: اینورتر ها از اکسترودرها در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه، نوسانات ولتاژ و بالا رفتن دمای دستگاه محافظت می کند.

مزایای استفاده از اینورتر در اکسترودر

آنچه به کاربرد اینورتر در محیط های صنعتی افزوده است مزایایی است که این مبدل ها دارا می باشند. از جمله مزیت های استفاده از اینورتر در اکسترودر می توان موارد زیر را برشمرد:

 • کاهش هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه اکسترودر و میزان مصرف انرژی : اینورتر ها با تنظیم توان موتور اکسترودر مطابق با نیاز صنایع، به کاهش مصرف انرژی و میزان هزینه های مرتبط با آن کمک بسزایی خواهند کرد. این مبدل های جریان با بالابردن حفاظت اکسترودر و کاهش نویز آن در هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه و موتور آن صرفه جویی خواهند کرد.
 • افزایش بهره وری و کیفیت محصولات تولیدی: اینورتر ها با تنظیم سرعت دستگاه اکسترودر به تولید محصولاتی با کیفیت بالاتر و خطای کمتر کمک می کنند.
 • حفاظت از محیط زیست: اینورتر با کاهش میزان انرژی مصرفی در دستگاه اکسترودر و کاهش تولید گازهای گلخانه ای در حفاظت از محیط زیست و منابع انرژی نقش موثری خواهد داشت.

متداول ترین اینورتر اکسترودرها

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، در تولید اینورتر ها نیز از فناوری های روز دنیا استفاده می شود؛ همین امر سبب تولید مبدل های جریان متنوعی شده است. در این میان برخی از اینورتر ها برای دستگاه اکسترودرها کارایی بهتری را از خود به نمایش گذاشته و متداول تر شده اند که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اینورترهای وکتور کنترلی (Vector Control Inverters)

در دستگاه اکسترودر هایی که کنترل دقیق سرعت اهمیت زیادی داشته و منجر به تولید محصولاتی با کیفیت بالاتر می‌شود، معمولا از این نوع اینورتر ها استفاده می شود. این مبدل ها از الگوریتم های پیچیده کنترل  برداری برای پیشگیری از وقوع سرعت ناپایدار در دستگاه و افزایش بهره وری و کیفیت محصولات تولید شده استفاده می کنند.

اینورترهای کنترل ولتاژ به فرکانس (V/F Control Inverters)

نوع دیگری از Inverter extruder ها که دور موتور را با تغییر و کنترل ولتاژ و فرکانس کنترل می کنند، اینورترهای کنترل ولتاژ به فرکانس نامیده می شوند. این مبدل ها با قرار گرفتن در برخی از اکسترودرها سبب بهبود کارایی آنها خواهند شد.

اینورتر اکسترودر های چند سطحی (Multi-Level Inverters)

در این نوع اینورتر ها از فناوری پیچیده تری برای تغییر فرکانس استفاده می شود. در دستگاه اکسترودر هایی که به توان و ولتاژ بالا نیاز است، این مبدل ها کارایی پیدا می کنند. اینورترهای چند سطحی در مقایسه با نوع معمولی، اختلال کمتری داشته و در هر زمینه ای کارایی دارند.

اینورترهای کامپکت یا تراکمی (Compact Inverters)

سایز کوچک و جمع و جور از مشخصه های اصلی اینورترهای کامپکت است. از این مبدل ها معمولا در دستگاه اکسترودر هایی استفاده می شود که نیاز به نصب و راه اندازی سریع داشته و در فضایی کوچک و محدود قرار گرفته اند.

اینورترهای توان بالا (High-Power Inverters)

در دستگاه اکسترودر هایی که به انتقال توان بالاتر نیاز است، اینورترهای سنگین کار مورد استفاده قرار می گیرند. این مبدل ها در محیط های صنعتی وسیع و در دستگاه های بزرگ و توان بالا پرکاربرد هستند. بازدهی بالا، دقت کنترل، پایداری، قابلیت اطمینان، حفاظت و ایمنی بالا و داشتن قابلیت انطباق با هر نوع ولتاژ و فرکانس ورودی از جمله مشخصه های منحصر به فرد این نوع مبدل ها است.

انواع اینورتر اکسترودر

نکات مهم در زمان خرید اینورتر برای اکسترودر

خرید اینورتر اکسترودر به دلیل تنوع زیاد این محصول در بازار، چالش برانگیز و دشوار خواهد بود. به شما پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام به خرید این دستگاه، در این زمینه با افراد با تجربه مشورت کنید تا بدین ترتیب خرید آگاهانه تری را تجربه نمایید.

از جمله فاکتورهای مهمی که در زمان خرید اینورتر برای دستگاه اکسترودر باید مدنظر قرار داد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به ابعاد و ظرفیت موتور و انتخاب گزینه ای که بیشترین انطباق و هماهنگی را با دستگاه اکسترودر دارا باشد. توجه داشته باشید که اینورتر با ظرفیتی بسیار بالاتر از ظرفیت دستگاه، سبب وارد آمدن فشار زیاد به موتور آن خواهد شد؛ به علاوه در این حالت بخش زیادی از ظرفیت مبدل نیز بلا استفاده خواهد ماند. اگر ابعاد یا ظرفیت اینورتر بیش از اندازه کوچک باشد ممکن است به دلیل اضافه باری که مجبور به تحمل آن می شود، دچار آسیب شده و عملکرد خوبی را از خود به نمایش نگذارد.
 • ابعاد و میزان ایمنی محل نصب اینورتر از دیگر نکاتی است که در زمان خرید باید به آن توجه داشت.
 • میزان توان خروجی مبدل و میزان توانی که از آن انتظار می رود فاکتور مهم دیگری است که برای خرید مدنظر قرار داده می شود.
 • در زمان خرید اینورتر نوع ولتاژ ورودی آن را نیز زیر نظر داشته باشید.
 • توجه به امکانات و مشخصه های ویژه ای که اینورتر دارد از دیگر فاکتورهایی است که توجه به آنها خرید آگاهانه تری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • با توجه به محیطی که اینورتر در آن قرار داده شده و مشغول به کار می شود، دستگاهی با درجه حفاظت مناسب برگزینید. محیط های پر گرد و غبار و مرطوب، به اینورترهایی با درجه حفاظت مناسب نیاز دارند تا به مرور زمان دچار آسیب و از کار افتادگی نشوند.

خرید اینورتر اکسترودر با قیمت مناسب و کیفیت تضمین شده

برای آنکه خرید اینورتر اکسترودر را با اطمینان بالا به انجام رسانید، بهترین کار اعتماد به فروشندگان معتبر و با سابقه در این زمینه می باشد. پارتاک صنعت یک فروشگاه اینترنتی بزرگ و معتبر در زمینه فروش انواع اینورترها، لوازم و تجهیزات صنعتی است. این مجموعه به همراه کارشناسان خبره و باتجربه خود، شما را در داشتن خریدی مطمئن و رضایت بخش یاری خواهد رساند.

خرید اینورتر اکسترودر در پارتاک صنعت

خرید اینورتر اکسترودر با کیفیت تضمین شده در پارتاک صنعت

در این فروشگاه آنلاین خرید انواع Inverter extruder هایی با برندهای معتبر و قیمتی مقرون به صرفه برای کلیه خریداران امکان پذیر شده است. کافی است به این فروشگاه اینترنتی سری زده، محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و فرآیند خرید خود را تکمیل نمایید.کلیه سفارشات در اسرع وقت بررسی شده و در محل تحویل خریداران خواهند شد.همچنین می توانید ما را سایت صنعت جستوجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *