چگونگی انتخاب یک الکتروموتور

انتخاب الکتروموتور مناسب بر اساس پارامترهای مختلف

انتخاب الکتروموتور مناسب که منطبق با شرایط کاری مورد استفاده باشد؛ یکی از دغدغه‌های اصلی صنعتگران است. به دلیل کاربرد گسترده الکتروموتورها در صنایع مختلف؛ تصور پیشرفت کاری آن‌ها بدون این تجهیزات واقعا غیر ممکن است.

کاربری این تجهیزات بسیار گسترده است و از آن‌ها در صنایع کوچک تا صنایع بسیار سنگین مانند کشتی‌رانی یا خودروسازی استفاده می‌گردد. در واقع الکتروموتورها در حوزه تبدیل انرژی فعال هستند.

یک الکتروموتور تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و یا برعکس را در صنایع مورد نیاز انجام می‌دهد.از این حیث قبل از گزینش مناسب یک الکتروموتور؛ بایستی به ویژگی‌های الکتروموتور انتخابی و نوع نیازهای صنعت مورد نظر در این حوزه آگاه بود. در غیر این صورت خرید الکتروموتور نامناسب که با نیازهای مورد نظر کاری هماهنگ نباشد چیزی جز اتلاف هزینه و وقت در پی نخواهد داشت.

 

انتخاب الکتروموتور بر چه اساسی صورت می گیرد؟

انتخاب الکتروموتور بر چه اساسی صورت می گیرد؟

لذا برای یک انتخاب مناسب لازم است ابتدا به تعیین دقیق نوع نیازهای کاری در صنعت موردنظر پرداخت. سپس بایستی فاکتورهایی همچون سرعت الکتروموتور، توان دستگاه، قدرت دستگاه، عمر مفید دستگاه، نوع تغذیه برق و پارامترهایی از این دست تعیین شوند. از این‌رو الکتروموتور خوب دستگاهی است که از هر حیث در هماهنگی لازم با نوع و مکان استفاده باشد. در این مقاله از پارتاک صنعت می خواهیم به شرح پارامترهای مهم مربوط به الکتروموتور بپردازیم.

پارامترهای دخیل در خرید الکتروموتور چیست؟

پارامترهای دخیل در خرید الکتروموتور چیست؟

راهنمای انتخاب یک الکتروموتور مناسب

انتخاب الکتروموتور اگر بر پایه نیاز صنعت مورد نظر و ویژگی‌های دستگاه انتخابی صورت بگیرد؛ پیشروی کار در صنایع را تسهیل کرده و از اتلاف هزینه، وقت و خرابی‌های مکرر به دلیل ناهماهنگی دستگاه با نوع نیازها جلوگیری می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که دقت کافی به پارامترهای دخیل در گزینش الکتروموتور باعث تسریع و بهبود روند انجام پروژه‌ها، بهبود کارایی کلی، بازدهی مناسب سیستم‌ها و صرفه جویی در کلیه هزینه‌های صنایع از قبیل انرژی‌ها، تعمیرات و نگهداری خواهد شد. لذا از آن‌جایی‌که تنوع تعداد و نوع الکتروموتورها در بازار بسیار زیاد است؛ قبل از اقدام برای خریداری یک الکتروموتور کاربردی لازم است یک راهنمای مناسب برای انتخاب تهیه کرد.این راهنما انتظارات مورد توقع از دستگاه را بر اساس نوع نیاز صنعت مورد بررسی قرار می‌دهد.  

 

خصوصیات الکتروموتور کاربردی چیست؟

خصوصیات الکتروموتور کاربردی چیست؟

پارامترهای مهم در انتخاب الکتروموتور

لازم است پیش از انتخاب الکتروموتور مورد نظر پارامترهای ذیل را بررسی نمایید؛ تا انتخاب شما متناسب با نوع نیازهای سیستم مورد نظرتان باشد و از این طریق افزایش بازدهی کاری سیستم در مدت زمان مقرر تضمین گردد.

نیاز سیستم

نوع نیاز سیستم یا توقعات صنعت مورد نظر از الکتروموتور در انتخاب آن یک عامل کلیدی محسوب می‌شود. همان‌طورکه پیش‌تر هم اشاره شد تنوع الکتروموتورها در بازار بسیار متنوع است. لذا برای افزایش میزان بهره‌وری لازم است الکتروموتوری انتخاب گردد که با شرایط سیستم و نیاز صنعت مورد نظر همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال اگر صنعتی در حوزه فرزکاری به الکتروموتور نیاز دارد؛ لازم است انتخاب صحیح الکتروموتور بر پایه استحکام در برابر بارهای سنگین انجام شود؛ یا اگر صنعت مورد نظر در حوزه پمپاژ مایعات فعالیت می‌کند؛ بایستی  الکتروموتورهایی که برای کار در محیط‌های مرطوب مناسب هستند انتخاب و استفاده شوند.

نوع تغذیه الکتریکی

الکتروموتورها در بازار بر اساس کار با انواع جریان‌های الکتریکی اعم از جریان مستقیمDC   یا جریان متناوب AC  وجود دارند. لذا نوع گزینش و خرید الکتروموتور بر این اساس به نوع جریان برق استفاده شده در صنعت مورد نظر ربط پیدا می‌کند. به عنوان نمونه اگر در محیط صنعتی از برق مستقیم استفاده می‌شود؛ لازم است الکتروموتوری را انتخاب کرد که با جریان برق مستقیم قابلیت کارکرد داشته باشد.

خرید الکتروموتور بر اساس وضعیت کاری

خرید الکتروموتور بر اساس وضعیت کاری

توان

یکی از فاکتورهای مهم در گزینش و خرید مناسب الکتروموتور تعیین میزان توان دستگاه است. این فاکتور قطعا لازم است با نوع کاری که برای آن در نظر گرفته شده است مطابقت داشته باشد. توان الکتروموتورها با واحدهای کیلو واتKW   یا اسب بخار  HP اندازه گیری می‌شوند.

قدرت الکتروموتور

قدرت الکتروموتور یکی از مهم‌ترین پارامترهای دخیل در انتخاب این دستگاه به شمار می‌رود. قدرت الکتروموتور عبارت است از نسبت توان فعال به توان توده در یک مدار الکتریکی. توان توده نمایانگر میزان کل توان الکتریکی تعاملی و واقعی در مدار است و منظور از توان فعال عبارت شاخصی است که به صورت واقعی از طریق الکتروموتور مصرف می‌شود و در نهایت میزان کار اصلی انجام شده توسط دستگاه را نشان می‌دهد. بنابراین الکتروموتورهایی که دارای فاکتور قدرت بالایی هستند؛ باعث بهبود عملکرد مدار الکتریکی، افزایش بازدهی، کاهش تلفات انرژی و در نتیجه کاهش میزان هزینه‌های تحمیلی بر صنعت می‌شود.

سرعت الکتروموتور

سرعت الکتروموتور در واقع فاکتور سرعت دوران الکتروموتور است که تاثیر مستقیمی بر روی کارایی سیستمی که از الکتروموتور استفاده می‌کند دارد. از این حیث انواع متنوعی از الکتروموتورهای با سرعت ثابت یا سرعت متغیر در بازار وجود دارند که انتخاب آن‌ها بستگی به نیازهای سرعت دوران در صنعت مورد نظر دارد. به عنوان نمونه از الکتروموتورهای با سرعت دوران ثابت یا یکنواخت می‌توان در کاربری‌هایی مانند صنایع پمپاژ مایعات استفاده کرد یا از الکتروموتورهای با سرعت دوران متغیر و قابل تنظیم می‌توان برای خطوط تولید یا ماشین آلات بهره گرفت.

کلاس حفاظتی

فاکتور کلاس حفاظتی بیانگر میزان مقاومت الکتروموتور در محیط‌های متفاوت و در برابر مواد شیمیایی، گرد و غبار، آب و غیره است. لذا الکتروموتور بایستی بر اساس شرایط محیط کاری انتخاب گردد. یک انتخاب نامناسب باعث تحمیل هزینه‌های زیادی همچون خرابی، تعمیرات و یا ایجاد خطرات جدی برای پرسنل خواهد شد. محیط‌های مختلف در صنایع گوناگون از نظر خطرات ایجاد کننده، رطوبت و شرایط دمایی با هم متفاوت هستند که لازم است به عنوان فاکتورهای دخیل در گزینش الکتروموتور خوب حتما مورد توجه قرار گیرند.

به عنوان مثال الکتروموتور باید قابلیت انطباق با شرایط در محیط‌های خیلی داغ یا خیلی سرد را داشته باشد؛ اصولا در این شرایط محیطی؛ الکتروموتورهای دارای سیستم‌های خنک کننده یا مجهز به عایق‌های خاص انتخاب می‌شوند.

 

خرید الکتروموتور بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

خرید الکتروموتور بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

دمای محیطی

دمای محیطی یکی از پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب نوع الکتروموتور متناسب با شرایط صنعت محسوب می‌شود. زیرا دمای محیط بر روی عملکرد مناسب دستگاه تاثیر می‌گذارد. همچنین افزایش دما در محیط‌های خیلی داغ بر روی عملکرد و کارایی فنی الکتروموتور تاثیر سو گذاشته و در نهایت سبب افت عملکرد آن می‌گردد. علاوه بر آن در محیط‌های خیلی سرد و نزدیک به انجماد نیز الکتروموتورها با افت توان یا یخ‌زدگی مواجه می‌شوند.

عمر مفید الکتروموتور و نگهداری آن

عمر مفید الکتروموتور در واقع معرف تعداد ساعت‌عای عملکرد آن بدون نیاز به تعمیرات اساسی است. خرید الکتروموتور دارای عمر مفید طولانی باعث جلوگیری از هزینه‌های آتی تعمیرات و از کار افتادگی آن خواهد شد. لذا استفاده مناسب از دستگاه، تعمیرات دوره‌ای منظم و تعویض قطعات فرسوده نقش مهمی در افزایش میزان عمر مفید الکتروموتور ایفا خواهد کرد.

نحوه نصب الکتروموتور

مکان نصب الکتروموتور بایستی با وضعیت الکتروموتور، ابعاد و وزن آن همخوانی و تناسب داشته باشد. مکان نصب الکتروموتور نقش ویژه‌ای در بهبود کارایی و بهینه سازی سیستم ایفا کرده و از خرابی و اتلاف هزینه‌ها جلوگیری خواهد کرد.

هزینه‌ها و محدودیت‌های اقتصادی

گزینش الکتروموتور با بازدهی مناسب و متناسب با هزینه یا بودجه در نظر گرفته شده؛ بهترین راهکار برای افزایش بهره‌وری و جلوگیری از هزینه‌های اضافی است. هزینه‌های الکتروموتور هزینه‌های خرید، نصب و هزینه‌های تامین انرژی الکتریکی هستند که لازم است پیش از خرید الکتروموتور لحاظ شوند. به خاطر داشته باشید که بر این اساس همیشه گرانترین الکتروموتور بهترین الکتروموتور نخواهد بود.

تعمیرات و نگهداری مناسب از الکتروموتور

تعمیرات و نگهداری مناسب از الکتروموتور

کلام پایانی

در مقاله پیش‌رو به نکات کلیدی و فاکتورهای موثر در انتخاب الکتروموتور پرداختیم. توجه به نکات ذکر شده می‌تواند ضمن افزایش عمر مفید دستگاه، از تحمیل هزینه‌های آتی بعدی جلوگیری نماید. شرکت پارتاک صنعت در حوزه فروش انواع تجهیزات صنعتی از جمله الکتروموتور، انواع تابلو برق، اینورتر و … فعالیت دارد. شما مشتریان عزیز می توانید به منظور تهیه و خرید الکتروموتور با مشاوران و متخصصان این مجموعه ارتباط برقرار کرده و محصول مورد نظر خود را از این فروشگاه آنلاین خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *