همه چیز راجع به کنتاکتور پارس فانال

کنتاکتور پارس فانال چیست و چگونه کار میکند؟

کنتاکتور پارس فانال چیست؟ همانطور که میدانید سیستم های الکترونیکی و مدار های برق نیازمند کنتور، سوئیچ و سیستم های الکتریکی پیشرفته هستند. کنتاکتور یکی از قطعات اصلی در سیستم های برقی میباشد که از طریق آن می توانیم جریان الکتریسیته را قطع و وصل کنیم. یکی از معروف ترین برند های تولید کننده کنتاکتور، کمپانی پارس فانال است که در ادامه می خواهیم با آن آشنا شویم.

در این متن از پارتاک صنعت میخواهیم با هرآنچه که باید درباره این کنتاکتور ، ویژگی های آن و نحوه کار آن بدانید، آشنا شویم. همچنین در ادامه برخی از بهترین مدل های کنتاکتور pars fanal را بررسی خواهیم کرد.

نحوه بستن تجهیزات تابلو برق

کنتاکتور چیست؟

 

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور یک وسیله الکتریکی جانبی است که به طور گسترده ای برای خاموش یا روشن کردن مدار های الکتریکی از آن استفاده میکنند. میتوان گفت، کنتاکتورهای الکتریکی در واقع زیر مجموعه ای از کلید های الکترومغناطیسی هستند که در بازار به نام رله شناخته میشوند.

رله یک دستگاه سوئیچینگ الکترونیکی است که از یک سیم پیچی الکترومغناطیسی برای باز و بسته کردن مجموعه ای از کنتاکت ها استفاده میکند. این کار در مدار باعث خاموش شدن یا روشن شدن جریان الکتریسیته میشود. کنتاکتور در واقع نوعی رله است. با این حال تفاوت های بسیار زیادی میان یک کنتاکتور و رله وجود دارد.

کنتاکتور پارس فانال معمولا برای استفاده در مدارهایی با ابعاد بالا طراحی شده است. اگر به دنبال یک تعریف کامل و جامع از کنتاکتور هستید، میتوانیم بگوییم:

کنتاکتور یک وسیله الکتریکی برای کنترل و باز و بسته کردن مکرر مدار است.

مشخصات کنتاکتور پارس فانال

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کنتاکتورهای پارس فانال از تولیدات پر کاربرد کمپانی ایرانی و مطرح پارس فانال است. کمپانی پارس فانال با افتخار سالهاست در حوزه تولید قطعات الکترونیکی، مدارها و ابزار های مربوط به آنها فعالیت میکند.

امروز ما در پارتاک صنعت انواع کنتاکتورهای پارس فانال را بدون واسطه، با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار میدهیم. این کمپانی انواع مختلفی از کنتاکتورهای الکتریکی را تولید و به بازار عرضه میکند که هریک کاربرد و ویژگی های خاص خودشان را دارند. شما میتوانید با توجه به مشخصات کنتاکتور پارس فانال، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کرده و درب منزل تحویل بگیرید.

در ادامه به معرفی مشخصات کنتاکتور پارس فانال خواهیم پرداخت:

کنتاکتورهای پارس فانال مدل PFC

 • این کنتاکتورها مطابق با استانداردهای IEC 60947 و با بالاترین کیفیت جهانی تولید شده اند.
 • کنتاکتورهای PFC در ولتاژهای گوناگون بویین تولید و عرضه میشوند.
 • کنتاکت های کمکی 1NO+ 1NC و 2NO+2NC نیز همراه این کنتاکتور عرضه میشود.

در ادامه جدول اطلاعات کنتاکتور های مدل PFC را مشاهده خواهید کرد.

جدول اطلاعات کنتاکتور های مدل PFC

جدول اطلاعات کنتاکتور های مدل PFC

 

کنتاکتورهای پارس فانال مدل DSL

 • این کنتاکتورها اغلب جهت قطع و وصل کردن موتورهای الکتریکی AC استفاده میشوند.
 • کنتاکتورهای مدل DSL در مدار های روشنایی کاربرد دارند.
 • بهترین گزینه برای راه اندازی موتورها با روش ستاره مثلث هستند.
 • کنتاکتورهای مدل DSL مانند تمامی تولیدات کمپانی پارس فانال مطابق با استاندارد های IEC 60947 تولید و عرضه میشوند.
 • این قطعات دارای تاییدیه های لازم از مراجع تعیین صلاحیت توزیع برق استان تهران هستند.
 • با ولتاژ های گسترده بویین عرضه میشوند.
 • دارای کنتاکت های کمکی هستند.

در ادامه جدول اطلاعات و مشخصات کنتاکتور پارس فانال مدل DSL را مشاهده خواهید کرد:

شما میتوانید برای دریافت لیست قیمت کنتاکتور پارس فانال با کارشناسان مجموعه پارتاک صنعت در ارتباط باشید.

کاربرد کنتاکتورهای پارس فانال

کنتاکتورهای الکتریکی در موقعیت های گوناگون و مختلفی که نیاز به سوئیچ کردن مداوم مدار است، استفاده میشوند. درست مانند رله ها، این قطعات طوری طراحی شده اند که بتوانند عمل سوئیچینگ و روشن خاموش کردن مدار را به صورت منظم و در چرخه های تکراری انجام دهند.

کنتاکتورهای الکتریکی معمولا برای ولتاژ های ورودی بالاتر از رله های استفاده می شوند. این به دلیل قابلیت آنها برای تغییر ولتاژ های بسیار پایین همزمان با سوئیچ کردن ولتاژ های ورودی بسیار بالاتر است. به صورت کلی کنتاکتور ها در مکان هایی استفاده می شوند که جریان برق به صورت مداوم یا مکرر نیاز به خاموش و روشن شدن یا اتومات کردن دارد.

با این حال، می توان کنتاکتورها را طوری طراحی کرد که هنگام فعال شدن، مدار را روشن کنند. همچنین برای قطع برق مدار نیز میتواند از کنتاکتور های حاوی کنتاکت NC استفاده نمود.

جدول اطلاعات و مشخصات کنتاکتور پارس فانال مدل DSL

جدول اطلاعات و مشخصات کنتاکتور پارس فانال مدل DSL

 

کاربرد کنتاکتور در موتور برق

زمانی که کنتاکتور به عنوان راه انداز مغناطیسی در موتور برق استفاده میشود، معمولا طیف وسیعی از ویژگی های ایمنی دیگر مانند: قطع برق، حفاظت از اتصالات ناقص، محافظت در برابر اضافه بار و محافظت ولتاژ را نیز فراهم میکند.

کاربرد کنتاکتور در سیستم های روشنایی

کنتاکتورهایی که برای کنترل تاسیسات روشنایی پر قدرت استفاده می شوند، اغلب در یک پیکربندی چفت شونده قرارا می گیرند تا مصرف کلی برق را کاهش دهند. این پیکر بندی شامل دو سیم پیچی الکترومغناطیسی است که پشت سر هم کار میکنند. یک سیم پیچی تماس های ناقص و کوتاه مدار را بسته نگه می دارد و دیگری آنها را در صورت روشن شدن باز میکند.

کاربرد این نوع از کنتاکتورها معمولا برای اتوماسیون روشنایی اداری، تجاری و صنعتی در مقیاس بزرگ رایج است. به صورت کلی میتوان گفت کنتاکتور pars fanal در چنین ابعاد بزرگ و ولتاژ بالایی استفاده میشود. با این حال، اغلب کنتاکتورهای الکتریکی به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی قابل حمل و نصب باشند. از همین رو بهترین قطعات الکتریکی مناسب برای این حوزه شناخته میشوند.

کنتاکتورهای پارس فانال چگونه کار میکنند؟

برای درک بهتر نحوه کار کنتاکتور های الکتریکی بهتر است ابتدا بدانیم که اجزای تشکیل دهنده یک کنتاکتور چه چیزهایی هستند. کنتاکتورها معمولا از سه جزء اصلی: سیم پیچ، کنتاکت ها و محفظه دستگاه تشکیل شده اند.

کنتاکتور پارس فانال ( pars fanal )

کنتاکتور

 

اجزای تشکیل دهنده کنتاکتورها

سیم پیچی یا الکترومغناطیس، کلیدی ترین اجزای تشکیل دهنده کنتاکتور ها هستند. با توجه به نحوه نصب کنتاکتور پارس فانال، سیم پیچی هنگام دریافت جریان ورودی برق، وظیفه باز و بسته کردن کنتاکت های سوئیچ را دارد.

کنتاکت ها اجزایی هستند که برق را در طول مدار سوئیچینگ انتقال میدهند. انواع بسیار متنوعی از کنتاکت ها در انواع کنتاکتورها موجود میباشند که هر یک عملکرد خاصی در مدار خواهند داشت.

محفظه دستگاه یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده کنتاکتورهای پارس فانال است. این قطعه در واقع محفظه ای است که تمام اجزای داخلی دستگاه را نگه میدارد. عملکرد دستگاه از طریق دکمه های روی محفظه انجام میشود. همچنین نصب کنتاکتور پارس فانال با توجه به نوع محفظه آن انجام خواهد شد. علاوه بر این محفظه دستگاه را از آسیب های محیطی، ورود گرد و غبار خاک و آب حفظ خواهد کرد.

عملکرد کنتاکتورهای پارس فانال

نحوه کار کنتاکتور الکتریکی بسیار ساده است. با گذشت برق برق از سیم پیچی، درون هسته کنتاکتور یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد میشود. این امر باعث میشود که آرمیچر با توجه به کنتاکت های الکتریکی به جهت خاصی حرکت کند. با توجه به مدل، مشخصات فنی و طراحی دستگاه، معمولا عملکرد جهت باز و بسته کردن جریان روی مدار استفاده میشود.

 • اگر کنتاکتور به طور معمول روی حالت باز (NO) طراحی شده باشد، به محض ورود جریان الکتریکی، سیم پیچ تحریک شده و با اعمال فشار روی کنتاکت ها، مدار را روشن کرده و اجازه میدهد برق اطراف مدار جریان یابد. هنگامی که سیم پیچی قطع میشود، کنتاکت ها باز شده و مدار خاموش خواهد شد. اغلب عملکرد و طراحی کنتاکتورها به این شکل است.
 • اگر کنتاکتور بسته و روی حالت (NC) طراحی شده باشد، درست برعکس چیزی که در بالا گفتیم عمل میکند. با ورود جریان الکتریکی کنتاکت ها بسته شده و جریان برق روی مدار قطع میشود.

باید به این نکته اشاره کنیم که کنتاکتورهای الکتریکی می توانند به صورت مکرر و بدون وقفه این کار را انجام دهند. در واقع این قطعات در طول عمر مفید خود، بالای هزاران تا میلیون ها بار جریان مدار را قطع و وصل خواهند کرد.

کنتاکتور پارس فانال سفید

نحوه انتخاب کنتاکتور

 

نحوه انتخاب کنتاکتور

مدل های بسیار مختلفی از کنتاکتورهای الکترونیکی در بازار های ایران تولید و عرضه میشوند. این کنتاکتورها تک فاز و سه فاز هستند. انتخاب بهترین کنتاکتور الکتریکی برای یک کاربرد، مستلزم ارزیابی دقیق معیار ها، ویژگی ها و مشخصات مختلف اما مهم است.

الزامات بار، درجه بندی توان (ولتاژ، جریان) معمولا از مهمترین فاکتورهایی هستند که در هنگام انتخاب کنتاکتور pars fanal باید به آنها توجه کنید.

کارشناسان حرفه ای ما در پارتاک صنعت همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. شما میتوانید برای دریافت مشاوره تلفنی یا آنلاین و نحوه انتخاب صحیح کنتاکتور با توجه به نیازهایتان با ما در ارتباط باشید.

دلیل اصلی خرابی کنتاکتور چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارند که میتوانند باعث اختلال در عملکرد کنتاکتور ها شوند و شما مجبور به تعمیر یا تعویض آنها شوید. متداول ترین علت، افزایش درجه حرارت به دلیل ولتاژ های بالای مدار و ذوب شدن کنتاکت های داخلی دستگاه است.

این اتفاق معمولا نتیجه جریان های هجومی بیش از حد، ولتاژ های ناپایدار، زمان انتقال پایین، پیک مصرفی بالا یا صرفا به دلیل فرسودگی به دلیل استفاده طولانی مدت میباشد. یکی دیگر از دلایل نا متعارف خرابی می تواند سوختن سیم پیچی باشد. اگرچه که این اتفاق بسیار نادر است اما در صورتی که سیم پیچی بسوزد یا پاره شود دستگاه به درستی کار نکرده و نیازمند تعمیر یا تعویض میباشد.

کلام پایانی

در آخر باید بگوییم کنتاکتور های الکتریکی از اصلی ترین قطعات در دستگاه هایی است که نیاز به اتوماسیون و خاموش و روشن شدن مداوم دارند. شما میتوانید برای دریافت لیست قیمت کنتاکتور پارس فانال با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

2 دیدگاه در “مشخصات کنتاکتورهای پارس فانال

 1. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید
  کنتاکتور فانال بهتره یا سیگما؟

  1. prsnt708090 گفت:

   برند سیگما برند ترکیه هست که تحت لیسانس هلند است و بسیار با کیفیت و مقرون به صرفه هست همراه با دو سال گارانتی کامل.خب برند فانال در کشور ما با توجه به اینکه ساخت داخل هست بسیار شناخته شده است. ما هر دو برند رو تایید میکنیم البته باید کاربری شما هم مشخص باشه تا بتومنیم بهتر راهنماییتون کنیم. اگه به پاسختون نرسیدین با همکاران ما در بخش فنی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *