سافت استارتر و اینورتر دو مورد از بهترین و باکیفیت ترین دستگاه هایی هستند که به منظور کنترل جریان هجومی برق مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی زمانی که اتصال مستقیم در موتورهای الکتریکی ایجاد می شود، در لحظات اولیه جریان بالایی ایجاد می شود. در صورت عدم کنترل این جریان ها موتور دچار آسیب دیدگی می شود و عمر آن کاهش می یابد. به همین دلیل است که استفاده از دستگاه های کنترل جریان الزامی می باشد. البته بهتر است در ابتدا تفاوت اینورتر و سافت استارتر را بشناسید و سپس مناسب ترین آن ها را انتخاب نمایید.

آشنایی با تفاوت اینورتر و سافت استارتر

15 تفاوت اینورتر و سافت استارتر

نحوه عملکرد سافت استارتر و اینورتر

سافت استارتر و اینورتر هر دو دستگاه هایی می باشند که به منظور راه اندازی نرم موتورها مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت اینورتر و سافت استارتر در این است که در صورت استفاده از سافت استارتر نمی توان سرعت و شتاب دور الکتروموتورها را در زمان کارکرد موتور تغییر داد. در صورتی که هنگام استفاده از اینورترها این موضوع امکان پذیر است. از طرفی اینورتورها می توانند موتور را چپ گرد یا راست گرد نمایند، ولی این موضوع برای سافت استارتر تنها با تغییر فاز کنتاکتور ممکن است.

راهنمای انتخاب اینورتر و سافت استارتر بر اساس نیاز

هنگام انتخاب سافت استارتر و اینورتر در ابتدا باید تفاوت های آن ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می توانید با توجه به نیازهای خود بهترین راه انداز نرم را مورد استفاده قرار دهید. تفاوت اینورتر و سافت استارتر در بدنه، دور موتور، قیمت، کاربرد و … از مهم ترین مواردی هستند که هنگام انتخاب راه انداز نرم باید به آن ها توجه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تفاوت اینورتر و سافت استارتر، عیب یابی الکتروموتور سه فاز و تک فاز و .. می توانید با مشاوران پارتاک صنعت تماس بگیرید.

کاربرد سافت استارتر و اینورتر

تفاوت اینورتر و سافت استارتر از نظر کاربرد جزو مهم ترین فاکتورهای انتخاب آن ها می باشد. کاربرد سافت استارتر به این صورت است که جریان موتور توسط کنتاکتورها بسته می شود. به همین دلیل با بسته شدن جریان موتور، راه انداز نرم از مدار خارج شده و دیگر نمی توان روی سرعت موتور کنترل داشت. در صورتی که اینورترها در هر زمان امکان کنترل موتور را فراهم می نمایند. از طرفی اینورترها می توانند سرعت موتور و یا راست گرد و چپ گرد موتور را نیز کنترل کنند.

کاربرد سافت استارتر و اینورتر

کاربرد سافت استارتر و اینورتر

تفاوت های مدار داخلی اینورتر و سافت استارتر

سافت استارتر 6 تریستور دارد که هر کدام از آن ها دارای سه بخش گیت، آند و کاتد هستند. زمانی که پالس به گیت نزدیک می شود، آند نیز به سمت کاتد می رود و در ادامه به سمت موتور حرکت می کند. زمانی که پالس به تریستور نزدیک نشود، خاموش می ماند و به همین دلیل جریان ورودی موتور کاهش می یابد. پس از راه اندازی موتور، جریان از قسمت کنتاکتور بسته می شود و سوئیچ نمی گردد. به همین دلیل شبکه برق نیز دچار هارمونیک نمی شود.

در صورتی که اینورترها یا درایوها دارای سه بخش یکسو کننده، فیلتر و IGBT هستند. بنابراین برق ابتدا وارد یکسو کننده شده و سپس از سلف و خازن ها صاف می گردد. پس از آن وارد IGBT شده و دامنه های ولتاژ AC را تغییر می دهد. این راه اندازهای نرم همیشه در حال کنترل موتور هستند و امکان سوئیچ کردن دائمی دارند. به همین دلیل موتور همیشه هارمونیک می باشد.

آیا سافت استارتر برای موتورهایی با توان پایین مناسب است؟

سافت استارتر با استفاده از تکنیک های مختلف اقدام به راه اندازی موتور می نماید. این تکنیک ها شامل ولتاژ کامل، افت ولتاژ در هنگام استارت موتور و استارت چند سرعته می شوند. تکنیک ولتاژ کامل زمانی استفاده می شود که توان موتور پایین است و برای استارت موتور آن را به منبع ولتاژ کامل متصل می نمایند.

مقایسه میزان مصرف انرژی سافت استارتر و اینورتر

تفاوت اینورتر و سافت استارتر در مصرف انرژی نیز از دیگر نکاتی می باشد که هنگام انتخاب راه انداز نرم باید به آن توجه داشت. به طور کلی این دو دستگاه از نظر مصرف انرژی خیلی با یکدیگر تفاوت ندارند و هر دو برای راه اندازی به برق اولیه نسبتا زیادی نیاز دارند. به طور کلی هدف هر دو دستگاه کاهش فشار اولیه دستگاه است.

مقایسه قیمت سافت استارتر و اینورتر

سافت استارتر و اینورتر از نظر قیمت نیز با یکدیگر متفاوتند. به طور کلی سافت استارترها تنها به منظور راه اندازی نرم استفاده می شوند. در صورتی که اینورترها بسیار پرکاربرد می باشند. به همین دلیل قیمت سافت استارتر بسیار ارزان تر از اینورتر است. البته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از اینورتر برای موتور ماشین سنگین دیگر نیازی به تجهیزات اضافی نیست. همین موضوع نشان می دهد که استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه است.

مقایسه قیمت سافت استارتر و اینورتر

مقایسه قیمت سافت استارتر و اینورتر

سافت استارتر بهتر است یا اینورتر

با توجه به بررسی تفاوت اینورتر و سافت استارتر متوجه شده اید که هر کدام از این راه اندازهای نرم دارای ویژگی های متفاوتی هستند. با توجه به این موضوع نمی توان به طور دقیق اعلام کرد که کدام راه انداز انتخاب بهتری می باشد. بودجه، نوع موتور، شرایط استفاده و … از جمله مواردی هستند که مشکل می کنند کدام راه انداز نرم انتخاب مناسب تری برای شماست. به طور مثال اگر بودجه کمی دارید، سافت استارتر انتخاب بهتری می باشد. در صورتی که اگر به دنبال یک راه انداز نرم پرکاربرد هستید، اینورتر گزینه مناسب تری خواهد بود.

آیا میتوان چند موتور را به طور همزمان با سافت استارتر راه اندازی کرد؟

سافت استارتر می تواند تعداد بالایی از موتورها را یکی بعد از دیگری استارت کند. البته باید به این موضوع توجه داشت که در مدار سافت استارتر باید به ازای 1 موتور دو کنتاکتور و همچنین حفاظت تفکیک شده در نظر گرفته شود. برای اجرای راه انداز نیز به تخصص و تجربه بالا نیاز است. انتخاب رنج مناسب برای سافت استارتر با توجه به شرایط موتور نیز از دیگر موارد کلیدی هنگام کنترل چند موتور با یکدیگر می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ویژگی های موتور مناسب برای سافت استارتر، دلایل داغ شدن الکتروموتور و … می توانید به سایت پارتاک صنعت مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *